Önsöz

İnsanın önce Rabb`ına olan bağlılığı, sonra insanın insana olan merhameti, sevgiyle atan yüreklerde erdemlere dönüşür, bir iyilik pınarı oluşur. 
   
Büyük Osmanlı geleneğinden; hasta kuşlara bile tedavi için cömertçe harcayan rahmet denizinden, bugüne kalan şüphesiz en anlamlı ve en faziletli miras Vakıftır.
   
Ve bizler de, 1825 den bugüne, Allah’ın hiç yalnız bırakmadığı, darlık ve elemlerin, güçlük ve imkansızlıkların üstesinden gelirken yardımını ve merhametini hiçbir zaman esirgemediği, rahmet ve bereket kapılarını hiç kapatmadığı ELLİALTIOĞLU ailesinin fertleri olarak; aile ve kan bağını korumak, gerçek dosta, hemşeriye ve insanlığa hayır yapmak, ülkemize ve evrensel değerlere katkıda bulunmak üzere bu VAKFI kurmaya karar verdik.
Milli ve manevi değerlere bağlı, insanlık olgusuna duyarlı, evrendeki her şeyin, sadece ve sadece Allah’a dönmekten başka sonu olmadığını idrak etmiş, ahlaklı, kültürlü, temiz nesiller yetiştirilmesine yardımcı olarak, onların yarınlarını güvence altına almaya, ihtiyacı olan herkesi imkanlarımız ölçüsünde elinden tutup kaldırmaya, iyiliği, hayrı ve bilimi arayanlara da öncü olup destek vermeye, kısaca bizim olanları adil bir biçimde paylaşarak, Allah’ın rızasını kazanmaya niyet ettik.

Yaşadığımız olaylar sonucunda, ısrafın ve cimriliğin de insanları yalnızca kötülüğe yaklaştırdığına inandık.
            
Kurucuları olarak Bizler, temelinde Allah rızası, hayır duygusu ve insan sevgisi yatan Vakfımızın kuruluşunda yardımlarını ve desteklerini esirgemeyen ilgililere ve gelecekte de maddi, manevi katkılarıyla destek olacak kişilere ve kurulan Vakfı yönetecek, geliştirip, yücelterek yaşatacak kuşaklara şimdiden sevgi ve şükranlarımızı sunuyoruz.

     
AHMET FEYZİ ELLİALTIOĞLU                                                                                                  ZERRİN ELLİALTIOĞLU